Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

A házastársi vagyonközösséggel kapcsolatos költségek és kiadások

A törvény szerint a házassági együttélés alatt a vagyonközösséghez tartozó tárgyak fenntartásával és kezelésével járó költségeket a közös háztartás költségeit a házastársak és a közös gyermek megélhetéséhez és felneveléséhez szükséges kiadásokat elsősorban a közös vagyonból kell fedezni.

Tehát az alapvető szabály, hogy a közös vagyon szolgál a költségek és kiadások fedezetéül.

Ha a közös vagyon ezeket a költségeket és kiadásokat nem fedezi, azokhoz a házastársak külön vagyonukból, azok arányában kötelesek hozzájárulni. Vagyis a közös vagyon nem fedezi teljesen, tehát változatlanul a közös vagyon szolgál a kiadások fedezetére, ha hiány van a kiadások viselésében és van külön vagyon, akkor a külön vagyonok arányában kell hozzájárulni, tehát akinek több külön vagyona van, az többet kell, hogy viseljen a másiknál, akinek kevesebb van. Sőt, ha csak az egyik házastársnak van külön vagyona, a költségek kiegészítéséhez szükséges összeget neki kell rendelkezésre bocsátani.

A költségek lehetnek a vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak fenntartásával és kezelésével járó költségek, a közös háztartás költségei és a közös gyermek megélhetésének, felnevelésének költségei. Mindezeket a költségeket a közös vagyonból kell fedezni, ha pedig az nem fedezi a felek, kötelesek a külön vagyonukból arányosan hozzájárulni.

Mi történik, ha az életközösség megszakad és valamelyik fél a külön vagyonából viselte a költségeket.

A törvény szerint a közös élet körében elhasznált vagy felélt külön vagyon megtérítésének csak kivételesen van helye. Ezt a bírói gyakorlat alakította ki, mivel elvárható, hogy a közös gazdálkodás, a közös gyermek neveléséhez, akár a külön vagyonuk terhére is hozzájárulnak a házasfelek.

Csak nagyon indokolt esetben van helye megtérítésnek, amelyet a bíróság minden esetben külön-külön vizsgál.

Ha a felek vagyonjogi szerződést kötöttek, hogyan alakul a költségek és kiadások viselése:

Közszerzeményi rendszer esetében a közszerzemény, tehát az életközösség alatt keletkezett vagyonszaporulat a közös vagyon, így annak fenntartási költségeit közösen kell viselniük, a közös háztartás és a közös gyermek nevelésének költségei mellett.

Ha vagyon elköltő rendszert választottak és a szerződésből kizárták teljesen, vagy meghatározott vagyonszerzések, vagyontárgyak, terhek és tartozások tekintetében a közös vagyont, ekkor, amelyre a közös vagyont kizárták, arra a vagyontárgyra nincs közös költségviselés sem. Tehát itt mindenkinek annak kell viselni a költséget, akié a vagyontárgy.

A jogszabály előírja, hogy a közös háztartás költségei, a közös gyermek és az egyik házastárs hozzájárulásával a másik házastárs közös háztartásban nevelt gyermeke megélhetéséhez, felneveléséhez szükséges kiadásokat ebben az esetben is közösen kell viselniük.

Semmis az a kikötés, amely a költségek és kiadások alól bármelyik házastársat teljesen, vagy túlnyomó részben mentesíti.

Vagyis a fent felsoroltak költségeit bármilyen vagyonjogi rendszerben élnek is a felek, viselni kell.

A háztartásban és a gyermek nevelésben végzett munka értékteremtő tevékenység, és mint ilyen költségviselésben való részvételnek minősül. Ez általában a háztartásban tevékenykedő feleségre vonatkozik, aki nem keres ugyan, de értékteremtő tevékenységet végez így, egy ilyen a költségviselésben való részvételnek minősül.

Természetesen, ha a felek vegyes vagyonjogi rendszert alkalmaznak, az egyes vagyontárgyak tekintetében a rá vonatkozó szabályok szerint kell a költségeket viselni.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.