Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

GYIK

Lakáshasználat

Válópert fontolgatok. Családiházban élünk, ami közös tulajdon, 1/2-1/2 arányban. Kettő gyerekünk van. Nagyon elszaladtak az indulatok. Komoly vitáink és veszekedéseink vannak állandóan. Kérdésem: Ha beadom a válópert, és kérem, hogy a bíróság kötelezze a férjemet a lakás elhagyására, van-e esélyem erre?

Válasz: Van esélye, mert ha nem tudnak együtt élni, és ez káros a gyerekekre is, akkor a bíróság a férje lakáshasználatát megszünteti, és kiköltözésre kötelezi. Törekedjen azonban megegyezésre, olyképpen, hogy egy vagyoni pert előzön meg, valószínű meg kell állapodniuk a ház közös eladásában, a vételára megosztásában, és per nélkül talán sikerül a felborult helyzetet lerendezni.

Gyermektartás

Feleségemmel megromlott a házasságom, válni akarok. A gyerekek a feleségemmel maradnak, a gyerektartást én fizetem majd, de nem tudom, mire számítsak összegszerűségében.

Válasz: Az összeg, változó, sok mindentől függ. Elsősorban a gyerekek alapvető szükségletét veszik figyelembe, a korát, a szülők vagyoni helyzetét. Általánosan az mondható el, hogy az átlagos jövedelem 15-25%-át szokták megítélni gyerektartás díjként.

A különélő szülő egyébként a gyerektartást egyszeri, nagyobb értékű vagyontárggyal is kielégítheti.

Gyermekelhelyezés (szülői felügyelet)

A férjem az utóbbi időben italozó életet folytat, sokat veszekszik, agresszív, ami nekem már tarthatatlan. El akarok válni tőle. Van egy 4 éves kis fiunk, és félek attól, hogy nála helyezik el.
Kérhetem, hogy csak én dönthessek a gyerekünk ügyében? Megtehetem azt, hogy töröljék az apai szülői jogát?

Válasz: A jog ismeri a kizárólagos szülői felügyeleti jogot. Ezt kérvényezheti, de ebben az esetben is vannak olyan ügykörök, mint például az életpálya megválasztása, amelybe így is jogosult beleavatkozni. A szülői felügyeleti jogot megszüntetni csak akkor lehet, ha a szülő felróható magatartásával gyermeke javát, különösen testi jólétét, értelmi vagy erkölcsi fejlődését súlyosan sérti vagy veszélyezteti, mondjuk bűncselekményt követett el a kiskorúval szemben, vagy a gyermeket más személynél helyezték el vagy nevelésbe vették, és az a szülő, akinek szülői felügyeleti joga szünetel, a gyermek elhelyezésére vagy a nevelésbe vételre okot adó magatartásán, életvitelén, körülményein önhibájából nem változtat.

Válóper

Kérdés: Feleségemtől válni szeretnék, de ő erről hallani sem akar. Ilyenkor a bíróság azért kimondja a válást akkor is, ha a másik fél tiltakozik?

Válasz: Igen. Ebben az esetben a „feldúltsági-elv” alapján történik a válás. Senki sem kötelezhető olyan személlyel életközösségre, akivel megromlott a viszonya. Keressen fel válóperes ügyvédet és adják be a keresetet. A válóperes ügyvéd tudja, hogy a válóper során melyek azok a kérdések, melyekben szükséges a bíróság döntése vagy a felek megállapodása, úgy mint a gyermekelhelyezés (szülői felügyeleti jog), gyerektartás, lakáshasználat, kapcsolattartás (láthatás).

Gyermekkel való kapcsolattartás, láthatás

Kérdés: A fiam elvált a menyemtől, elmérgesedett viszony kettőnk között is, de az unokáimmal szeretném tartani a kapcsolatot. A volt menyem azonban nem enged a közelükbe. Mit tehetek?

Válasz: Önt, mint nagyszülőt, szintén megilleti a kapcsolattartás. A bírói gyakorlat szerint havonta egyszer az elvitel jogával jogosult a kapcsolattartásra. A bírósághoz kell fordulnia a kapcsolattartás rendezése iránti perrel.

Kérdés: Évek óta kialakult gyakorlat szerint látogatom a gyerekeimet a válás óta, de új munkahelyem van, ami miatt előfordul, hogy nem tudok hozzájuk akkor menni, amikor esedékes volna. Mit csináljak?

Válasz: Kérheti a bíróságtól a kapcsolattartás újra rendezését, megjelölve az indokait.

Vagyonjog-élettársi viszony

Kérdés: A férjemmel 2021-ben házasodtunk össze. 2019-ben már együtt laktunk, és ekkor vett egy házat. Válni akarok tőle. Jár nekem a házból, ha csak ő van bejegyezve, mint tulajdonos?

Válasz: Jár ebben az esetben is. A Polgári törvénykönyv szerint az élettársi életközösség „összeolvad” a házassági életközösséggel, ezért közös szerzemény az, amit addig szereztek. Ön, így ebben az esetben, ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos.

Kérdés: Az élettársammal 9 évig voltunk együtt, de úgy döntöttünk, hogy külön folytatjuk utunkat. A 9 év alatt vettünk egy ingatlant, ami a párom nevén van, de a felújítási és építési munkálatokban mind a saját kétkezi munkámmal, mind pedig anyagilag belefektettem. Mivel sem regisztrálva nem vagyunk, mint élettársak, sem pedig házasok nem vagyunk, mondhatja-e azt a párom, hogy nekem semmi sem jár az ingatlanból?

Válasz: Nem mondhatja. Önnek jár az ingatlanból, de a hozzájárulása arányában, aminek a mértéke bizonyítási eljárás keretében tisztázandó.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.