Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

Gyermek jogellenes elvitele

Ezekben az esetekben a felügyeletet gyakorló szülő, illetve a gyámhatóság indítja az ellen a szülő ellen, aki a gyermeket jogtalanul tartja magánál.

A gyermeket magánál tartani kívánó személy a gyermeket egy másik országba viszi jogellenesen. Ez esetben a jogellenesen külföldre vitt gyermek vissza hozatalára kerül sor. Ezt a helyzetet a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló, 1980. évi Hágai Egyezmény rendezi, amelyhez Magyarország is csatlakozott. Az egyezmény gyors segítséget kíván adni az egyezményhez ugyancsak csatlakozott országban, az oda elvitt, vagy az ott elrejtett gyermek vissza hozatalához. Az egyezmény alapján indult eljárásban annak az országnak a jogát kell alkalmazni, ahonnan a gyermeket elhozták. Magyarországon az adott külföldi állam jogát.

A 2002/634. számú bírósági határozat rendezi a visszavétel helyének meghatározását a kérelmező lakóhely változtatása esetén is. A gyermeket, aki az anyánál nyert elhelyezést, és aki amerikai állampolgárként Amerika egyik városában tartózkodott és a gyereket nevelte .A gyermek 8 éves.

Az apa nem kívánta visszaadni a gyereket, és Magyarországon élt a gyerekkel. A bíróság rámutatott, hogy az apa a gyereket jogellenesen tartotta vissza, és ezzel önhatalmúlag kívánta a gyermek tartózkodási helyét meghatározni, ami édesanyja hozzájárulása nélkül jogellenes  volt. Ezért a gyermeknek az anyához való visszavételét a bíróság elrendelte. Időközben az anya elhagyta Amerikát, és Anglia volt a tartózkodási helye. A bíróság arra az álláspontra jutott, hogy a gyerek visszavitele nem a korábbi tartózkodási helyének kell lennie, hanem ott, ahol az édesanya jelenleg is tartózkodik, vagyis Anglia.

A gyermek kiadatása iránti kérelemnek – ha a gyermek jogellenes elrejtésétől számított egy év alatt kell az eljárást megindítani. Mód van arra is, hogy az egy év lejárta után indítsa el az eljárást. Ebben az esetben az ellenérdekű szülő bizonyíthatja, hogy a gyermek már beilleszkedett az új környezetébe, és ekkor lehetősége van arra, hogy a bíróság a visszavételt, kiadatatást megtagadja.

A megkeresett állami igazságügyi, vagy államigazgatási szerv nem köteles elrendelni a gyermek visszavételét, ha az azt ellenző személy, intézmény, vagy más szerv bizonyítja, hogy – a gyermek felett felügyeleti joggal rendelkező személy, intézmény, vagy más szerv az elvitel, vagy az elrejtés időpontjában nem gyakorolta ténylegesen e jogokat, illetve előzetesen, vagy utólag hozzájárult az elvitelhez, vagy elrejtéshez. Vagy – a gyermeket visszavitele lelki vagy testi károsodásnak tenné ki, vagy bármi más módon elviselhetetlen helyzetet teremtene számára.

A gyermek visszavitele akkor is megtagadható, ha a gyermek maga ellenzi a visszavitelét, és egyébként már elérte az érettségnek azt a fokát, amikor nézetei számításba veendők. Ha megállapítható a gyermek elvételének jogellenessége, az eljáró hatóság haladéktalanul elrendeli a gyermek visszavételét. Kimondja azonban azt is az egyezmény, hogy a gyermek visszaviteléről az egyezmény szerinti eljárásban hozott határozat nem tekinthető a szülői felügyeleti jog érdemében való döntésnek.

A hágai gyermekelvételi egyezmény szerint úgynevezett központi hatóság Magyarországon az igazságügy miniszter.

A gyermek visszavétele érdekében a kérelmet az Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Jogi Főosztályához kell benyújtani, és ez megteszi mindazon intézkedést, ami szükséges. Vagy bírósági eljárást indít, vagy az eljárás megindítására ügyvédnek ad meghatalmazást.

Az eljárásra kizárólag a Pesti Központi Kerületi Bíróság az illetékes.

Ha kérdése van a fentiekkel kapcsolatban, vagy időpontot szeretne egyeztetni egy személyes konzultációra, kérjük, írjon nekünk, és felvesszük önnel a kapcsolatot.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.