Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

Házassági tartás, rokontartás

A HÁZASTÁRSI TARTÁS

A törvény megállapítja, hogy a házassági életközösség megszűnése esetén a házastársától, a házasság felbontása esetén a volt házastársától tartást követelhet az, aki magát – önhibáján kívül – nem képes eltartani.

Ha a házassági életközösség megszűnését követően 5 év eltelt, a házastárs, vagy a volt házastárs a tartást csak különös méltányolási érdemű esetben követelheti. Kizárja a tartási kötelezettséget

  • akinek súlyosan kifogásolható magatartása, vagy életvitele járult hozzá alapvetően a házasság teljes, és helyrehozhatatlan megromlásához, vagy
  • aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának, vagy a vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.

Nem köteles házastársát eltartani az, aki ez által a saját szükséges tartását, vagy gyermekének tartását veszélyezteti.

Megállapodhatnak a felek abban, hogy a tartásra köteles házastárs, tartási kötelezettségének egy megfelelő vagyontárgy, vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. Ebben az esetben, a juttatásban részesített házastárs a jövőben tartási követeléssel akkor sem léphet fel, ha erre a törvény alapján jogosulttá válik. A házastársi tartáshoz való jog megszűnik, ha az arra jogosult újabb házasságot köt, vagy élettársi kapcsolatot létesít.

A SZÜLŐTARTÁS ÉS A NAGYKORÚ GYERMEK TARTÁSA

Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát – önhibáján kívül – eltartani nem tudja, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, vagy bejegyzett élettársa nincs. Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha a szükséges tanulmányai folytatása miatt rászorul. Nem jogosult, ha magatartása miatt érdemtelenné válik. A tartási jogosultat rokonai közül elsősorban a leszármazói kötelesek eltartani. Ha leszármazói nincsenek, eltartása a felmenő rokonait terheli. Az a rokon, amelyik a tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb áll, a tartás kötelezettségében a távolabbit megelőzi. Azt a kiskorút, akinek tartásra kötelezhető egyenes ági rokona nincs, nagykorú testvére köteles eltartani.

A mostohagyermek akkor köteles eltartani a tartásra rászoruló mostohaszülőjét, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott. Annak a tartásra kötelezettnek a javára, aki a tartásra jogosultat személyesen gondozza, és az ezzel járó munkát és egyéb terhet a tartási kötelezettség megállapításánál figyelembe kell venni.

A tartás az anyagi viszonyaihoz képest köteles nyújtani, mindazzal ellátni, ami annak a megélhetéséhez szükséges. A leszármazó és a testvér eltartása, a nevelés és a szükséges taníttatás költségeinek viselésére is kiterjed. A tartási kötelezettség kiterjed az öregkoránál fogva, vagy egyébként is tehetetlen, és gondozásra szoruló rokonnal kapcsolatos gondozás költségeire, illetőleg az azzal kapcsolatos szolgáltatásokra is.

Nem köteles mást eltartani, aki ez által a saját szükséges eltartását veszélyezteti.

A tartást a kötelezett – választása szerint – saját háztartásában természetben, vagy havonként tartásdíjat fizetve teljesíti. A tartási követelés 6 hónapra visszamenőleg, valamint a jövőre nézve érvényesíthető.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.