Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

Közös tulajdon esetén a házastársak jogai és kötelezettségei

Az ingatlan tulajdonosát megilletik a tulajdonjogból fakadó rész jogosítványok, mint a birtoklás, a használat, a hasznok szedésének joga és a rendelkezési jog, illetve megilleti a tulajdonjogának a védelmével kapcsolatos jogok.

Ugyanakkor terheli a fenntartással, a karbantartással, az állag megóvással és a teherviseléssel kapcsolatos kötelezettségek is. Abban az esetben, amikor egy ingatlannak több tulajdonosa van, szükséges szabályozni, hogy ezek a jogok és kötelezettségek hogyan oszlanak meg, és hogyan gyakorolhatják azokat.

A birtoklás és a használat joga egy lehetőség, de nem kötelezettség, így nincsenek elzárva a tulajdonos társak attól, hogy csak az egyik, vagy a másik tulajdonos használja az ingatlant és legyen olyan tulajdonos társ is, aki egyáltalán nem használja azt.

A házassági vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használata:

A fenti rendelkezések a közös tulajdonban álló ingatlanok, ingóságokra vonatkozott. Bizonyos területeken a házassági vagyonközösséghez tartozó dolgokra más rendelkezés vonatkozott.

A közös tulajdon általános szabálya, tehát, hogy a vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyakat a rendeltetéseknek megfelelően bármelyik házastárs használhatja, itt is fő szabály.

Az életközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időre a vagyonközösséghez tartozó tárgyak használatára és kezelésére a közös tulajdon szabályait kell alkalmazni. Abban az esetben, ha az életközösség megszűnt és a közös vagyon még nincs megosztva, a felekre a közös tulajdon szabályai érvényesek.

Speciális szabályozást tartalmaz a közös lakásra vonatkozó rendelkezések, különösen, ha kiskorú gyermek is van a családban.

Az új Ptk. meghatározza a házastársi közös lakás fogalmát és rendelkezik a kiskorú gyermek lakás használatáról.

A házastársi közös lakás, az a lakás, amelyben a házastársak egyikük, vagy mindkettőjük tulajdonjoga haszonélvezeti joga, vagy bérleti joga alapján együtt laknak. A lakáshasználat rendeltetése szempontjából az minősül házastársi közös lakásnak, amelyet a felek ténylegesen lakhatás céljára használnak.

A házastársak kiskorú gyermekének lakás használatát a házastársi közös lakásban kell biztosítani.

Tehát lakáshasználatra jogosult a lakásra kizárólagos jogcímmel rendelkező házastárs kiskorú gyermeke is.

A házastársak szabadon állapodhatnak meg, akár az életközösség fennállása alatt, akár annak megszűnése után a házastársi közös lakás használatáról. Ez alakszerűséghez nincs kötve, szóban, írásban, vagy ráható magatartással is létrejöhet.

Abban az esetben, ha a házasságkötés előtt a házasulók, vagy a házasságkötés után a házasfelek a házasság felbontása, vagy az életközösség megszűnésének esetére előzetesen rendezik a házastársi közös lakás használatát, azt csak írásba foglalt szerződéssel tehetik meg, amelynek érvényessége a közokirati vagy ügyvéd által ellenjegyzet magánokirati forma. Ha a felek szerződés megkötésekor meglevő lakás helyett a házastársak másik lakásba költöznek és másik lakás lesz a házastársi közös lakás, de erre a lakásra a szerződés hatálya csak akkor terjed ki, ha a szerződésben erről kifejezetten rendelkeztek.

Ha a felek házassági vagyonjogi szerződést kötnek, ebben a lakáshasználatról is rendelkezhetnek, a lakhatásra jogosult gyermek további lakhatását a házasság felbontása, vagy az életközösség megszűnése esetére milyen módon biztosítják, ez is egy rendelkezés lehet.

Ha nincs a felek között megállapodás a házasság felbontása, vagy az életközösség megszűnése esetén bíróság dönt a házastársi közös lakás használatáról.

Ezt a bíróságtól kérni kell, azonban a rendezés módjának a meghatározása a bíróság feladata lesz.

A házasság felbontása, vagy az életközösség megszűntetése önmagában nem szünteti meg annak a házastársnak a használati jogát, aki a lakást a másik házastárs jogcíme folytán használja, pl. kizárólagos tulajdonos, vagy önálló bérlő, használó, vagy haszonélvező. Ha a házastársi lakás közös tulajdonban volt, s valamelyik fél ennek megszűntetését kéri, a bíróság a közös tulajdon megszűntetésével együtt rendezi a házastársi közös lakás használatát is.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.