Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

Válás közös megegyezéssel

A bíróság a házasságot bármely házastárs kérelmére felbontja, ha a házaséletük teljesen, és helyrehozhatatlanul megromlott.

Az úgynevezett közös megegyezéses válás esetén a házasság felbontására vezető okokat nem kell megnevezni, és elegendő csak arról nyilatkozni, hogy a házasélet véglegesen és helyrehozhatatlanul megromlott. Ezért kérik a felek a házasság felbontását.

A házasság felbontására irányuló eljárás írásbeli kérelem benyújtásával indul. A keresetlevelet bármely házastárs benyújthatja, illetve amennyiben ügyvédnek adnak megbízást, az ügyvéd is – a házastárs képviseletében – benyújtja. Ha csak az egyikük kérte a házasság felbontását, de a másik fél az első tárgyaláson úgy nyilatkozik, hogy ő is kéri a bontást, ekkor nem kell a házasság megromlásához vezető okokat feltárni.

A keresetlevél

A keresetlevélben kell nyilatkozni, határozott kereseti kérelmüket előterjeszteni, arra vonatkozóan, hogy a házasság felbontását közös megegyezés alapján kérik. A keresetlevélhez csatolni kell a házassági anyakönyvi kivonatot, a gyermekek születési anyakönyvi kivonatát, valamint 30 ezer forint eljárási illetéket kell leróni.

A keresetlevél alapján a bíróság tárgyalást tűz ki. Az első tárgyalásra általában – a bíróság leterheltségétől függően – a keresetlevél beadásától számított 30-90 napon belül kerül sor.

Az első tárgyalás

A bíróság az első tárgyaláson a feleket személyesen hallgatja meg, mindkét felet. Ennek a tárgyalásnak azért van jelentősége, hogy mindkét fél jelen legyen, mert a bíróság megkísérli a házastársak kibékítését. Ezt még a közös megegyezéses bontásoknál is meg kell kísérelnie a bíróságnak.

A házastársak személyes meghallgatása csak akkor mellőzhető, ha a házastárs cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt áll, illetve ismeretlen helyen tartózkodik, vagy a megjelenése elhárítatlan akadályba ütközik. Ez lehet kórházi ápolás, tartós külföldi kiküldetés, munka, és a tárgyaláson való jelentés nagy akadályokba ütközne.

A bíróság a feleket meghallgatja, és ha a békítés sikertelen volt, a tárgyalást elhalasztja. A felperesnek a további tárgyalásokon már a megjelenése nem kötelező, de legalább meghatalmazottja útján kell képviseltetnie magát, mert a bíróság a pert megszünteti.

A házasság az első tárgyaláson is felbontható, ha a békítés nem vezetett eredményre, és a házasságból közös kiskorú gyermek nem született, illetve ha a gyermek már nagykorú, és a tartását illetően a szülők megegyeztek.

Ha a bíróság az első tárgyaláson nem hozott ítéletet, úgy a tárgyalást követő három hónapon belül bármelyik félnek írásban kell kérni a tárgyalás, az eljárás folytatását. Ha nem kéri, és a három hónap eredménytelenül telt el, a bíróság a pert megszünteti.

A bíróság a második tárgyalásra új tárgyalási napot csak a folytatásra irányuló kérelem benyújtását követő 30 nap eltelte után tűz ki.

A második tárgyalás

Ha a felek bármelyike kérte az eljárás folytatását, a bíróság tanuk meghallgatása után, akik bizonyítják, hogy a házasság helyrehozhatatlanul és véglegesen megromlott, és a felek változatlanul fenntartják a bontásra irányuló kérelmüket, úgy a bíróság ítélettel házasságukat felbontja.

A bíróság ezen a tárgyaláson is megkísérelheti a felek kibékítését. Az ítéletben a házasság felbontásán kívül rendelkezik a bíróság a közös kiskorú gyermekek feletti szülői felügyeleti jogról, és a gyermek tartása felől.

Ha a bíróság a házasság felbontja, a felbontást kimondó ítélet jogerőre emelkedésének a napján szűnik meg a házasság.

A költségek viselése

A közös megegyezés esetén a perköltséget – ügyvédi munkadíj, szakértői díj stb. – a felek maguk viselik, és általában ebben is állapodnak meg.

Ha a házasság felbontásra kerül, és így a házasság megszűnik

  • mindegyik fél visszanyeri házasságkötési képességét, vagyis újabb házasságot köthetnek
  • szabadon dönthetnek a névviselés kérdésében, a feleség
  • megszűnik az apasági vélelem
  • megszűnik az öröklésen alapuló házastársi haszonélvezeti jog, az özvegyi jog

A válás lebonyolításának időtartama: – közös megegyezés esetében 6-8 hónapon belül lebonyolítható a válóper.

A közös megegyezéses válásos ügynél a bíróság nem vizsgálja, hogy ki a vétkes a házasság megromlásában, és az erre vonatkozó okokat sem kell előadni. Ezt majd csak az úgynevezett tényállásos bontás esetén kell a bíróság elé tárni.

Ha kérdése van, vagy időpontot szeretne egyeztetni, illetve díjmentes konzultációt kérni, kérjük hívjon bennünket telefonon a 06209418633, vagy a 0613507688-as telefonon, illetve írjon e-mailt az alábbi online felületen.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.